Put me je na Samos odveo pre dve godine. Totalno novo ostrvo, neistraženo, ali slatko, malo i brzo se stiže. Na nedavnoj prezentaciji ostrva Samos od strane Turističke organizacije Grčke i gospođe Sofije Lazaridu, na kojom bila u svojstvu gosta – osetila sam se bukvalno, kao domaća. Em bila, em videla, em mogu da se podsetim!
Zanimljivo je da je Samos na krajnjem istoku Grčke i da je najbliže ostrvo Turskoj. IStočni deo ostrva je od turskog kopna odvojen kanalom, koji je širok svega nekoliko kilometara. Ne treba da vas iznenadi da je Samos brdovito ostrvo. Na Samosu se nalazi jedna od najvećih planina u Egejskom moru – Kerketefs.
Ono što naše turiste najviše zanima svakako je klimatska zona. Na Samosu tokom leta duva jak vetar sa severoistoka, pa je letnja žega podnošljva. Na ostrvu se pravi crvena, glatka, presijavajuća keramika. Pitagorina šolja samerljivosti proizvodi se upravo ovde i predstavlja bitnu lekciju koju je čovečanstvu ostavio upravo Pitagora, koji je inače rođen na ovom ostrvu.
Legenda kaže da se na Samosu rodila Hera, vrhovna boginja i Zevsova zakonita žena. Ostaci Herinog hrama i priča o ženskom pitanju kroz mitove i legende svakako da daje ekskluzivitet boravku na Samosu.
Od privrednih grana ovde za razliku od ostalih grčkih ostrva postoje svi uslovi za razvoj poljoprivrede, jer sem kvalitetnog zemljišta postoji i obilje vode. Ipak karakteristični proizvodi za ovo ostrvo su duvan, vino, maslinovo ulje i plodovi limuna. Naravno tu su i eterična ulja, origano, brojne sorte vina od kojih je najpoznatija sorta groždja – beli muskat. Zbog broja sunčanih dana, ova sorta uspeva najbolje upravo na Samosu. I pored toga što se konzumira u belom vinu, koristi se kao jedan od sastojaka čuvenog Dom Perinjona.
Plaže na Samosu su uglavnom šljunkovite, ali nisu strme i stenovite, dok čiste peščane plaže postoje samo u mestu Vocalakija, ili u mestu Psili Amos.
Kada je istorijski turizam u pitanju mesto Pitagorio je neto što ne treba da propustite ako se nađete na Samosu, jer se u blizini nalazi Hereon, hram boginje Here, koji se ubraja u najveće grčke hramove. Malo dalje od PItagorija, nalazi se zakriveni tunel Eupalinosa, kog možda znate sa nekih slika, jer se greškom ubraja u sedam svetskih čuda. Postoje iskopine nekadašnjih termi.
Ukoliko se upustite u avanturu obilaska ovog ostrva nemojte zanemariti i veliki broj manastira od kojih izdvajamo manastir Časnog Krsta koji je fascinantan po svojoj arhitekturi ali i plodovima mandarina koje rastu na manastirskom imanju.
Sve u svemu, bezbroj razloga da ovog leta vidite Samos. Ukoliko želite da vas uspavljuju i bude talasi, da uživate u uskim ulicama glavnog grada Vati i da na Trgu uz ceđeni limun sa nanom osetite dah nekih prošlih vremena, Samos je ostrvo koje ćete doživeti na pravi način.
Bezbroj vinarija na ostrvu podsetiće vas u svakom trenutku da ste na pravom mestu!
Tekst: Ivana Đorđević
Foto: Privatna arhiva/Zoran Tošić
Komentari