Sve što vidite u Dubaiju biće vam neverovatno, ali je istinito.
Na samo 5 sati iz Beograda stiže se direktnim letom u Dubai. Dugo nisam znala šta su Emirati, i kakvo je državno uređenje, ali nauči čovek ne samo iz knjiga, nego mnogo lakše na proputovanju. Ujedinjeni Arapski Emirati su sedam gradova u Persijskom zalivu. Emirat znači grad. I još jedna slatka zavrzlama tiče se šeika. Gledano iz Beograda, svaki Arapin zvuči kao šeik, a istina je pomalo drugačija. Šeik je zapravo titula za vladara.
Prvi utisak kada sletite u Dubai jeste frekvencija vazdušnog saobraćaja. Dok rulate po pisti i tražite svoje mesto da se doslovce parkirate, shvatateda dolazite na mesto gde je avio saobraćaj toliko frekventan da aerodrom liči na autobusku stanicu. Ali kao i sve u ovom gradu – mnogo veće i impozantnije nego bilo gde drugde na svetu. Prvo šta sam shvatila kada sam ušla u Emirate jeste zašto ovde nema kriminala, tačnije, kako su uspeli da stopu kriminala dovedu na 0%.
Na samom ulazu u državu osim pečata u pasošu, skenirate zenicu i to se trajno vezuje za vaše podatke iz pasoša. Znači, ako bilo ko ko je ušao u zemlju napravi bilo kakav problem sa zakonom, više u Emirate ući neće. Jer pasoš može da bude nov, ali zenice ne mogu.
Isto tako, ovde ne postoji mogućnost da vam neko nešto ukrade, čak i ako zaboravite, izgubite ili ostavite na javnom mestu. Čitav grad je pod kamerama i zabeleženi su slučajevi da se čovek sutradan vrati po lap top koji je spustio u gradu i zatekne na istom mestu. Neverovatno, ali istinito.
Ovde ne postoji ni nezaposlenost. Ko je zaposlen, taj može da iznajmi stan i da građanski figurira. Druge opcije ne postoje. Zakon je dosledan. I Emirati sujedina zemlja na svetu u kojoj je lokalno stanovništvo u demografskoj manjini. Ako Emirati imaju 9 miliona stanovnika, samo milion čine lokalci.
Lokalci poseduju najpoželjniji pasoš na svetu. Ali državljanstvo Emirata nije tako lako dobiti, ako ste stranac. Ali i ako ste stranac na neki neobično lep način osetićete se dobrodošlim. Emiraćani su inače pre nekoliko godina proglašeni za najsrećniji narod na svetu. I još jedna jako važna stvar, ovde novac zaista zvuči drugačije i piše se sa mnogo više nula nego što prosečan čovek bilo gde na svetu može da zamisli. Obrazovanje je jako važno, i od toga zavisi i plata za koju ćete raditi. U Emiratima sa naših prostora živi oko 40 hiljada ljudi.
Ovde je budućnost otišla predaleko i ako mi živimo u 21. veku, uDubaiju ćete imati osećaj da ste nekoliko vekova ispred vremena. Takva je arhitektura, takva je atmosfera, a raskoš i luksuz su na svakom koraku. Vrlo važno, Dubai jeste grad iz budućnosti, ali ovde možete doći kao običan turista jer u sezoni iz Beograda postoje svakodnevni direktni letovi. I za nekoliko dana vrlo povoljno možete videti budućnost izbliza.
Sezona u Emiratima traje od novembra do aprila, zbog klimatske zone u kojoj se Persijski zaliv nalazi. Od aprila do novembra su velike vrućine a zvanično potvrđen najtopliji dan bio je kada je izmereno 56 stepeni Celzijusa. Stoga ne treba da čudi što je klimatizovano sve. Ovde se bez klime ne živi. I biće vam možda neobično u početku, ali shvatićete da je to način da se prežive spoljne temperature.
Kupanje u novembru pa i u decembru je sasvim normalna pojava jer je trenutni prosek za Dubai i Abu Dabi – 35 stepeni. Šoping molovi su na sve strane, jer ovde se novac troši na sve strane. Bilo da se investira bilo da se šopinguje. nemojte da vas iznenadi štoje ovde sve najveće na svetu. Jer ovdeje ljudska ruka napravila sve ono što je ljudski um mogao da zamisli. Ovde kreiraju najuspešnije arhitekte današnjice, ovde se prave veštačka ostrva (Palma i Svet) da bi se proširila morska obala. Malo se zna, ali ovde ne postoji ni minimalna mogućnost da se dogodi cunami. Jer je najdublji deo Persijskog zaliva dubok svega 50 m. Za cunami je potrebna dubina od bar 80m.
DA je priroda bila darežljiva prema gradovima koji su nikli iz pustinje svedoči činjenica da je Persijski zaliv bio poznat kao nalazište bisera i da su Emirati nastali na temeljima kapitala koji je došao iz vode. Međutim, kada su Japanci stvorili veštačke bisere, eksluziva pravih je prestala. Ali kao što rekoh, priroda je opet imala na umu ovaj deo sveta i Emirati su shvatili da leže na nafti. Ono što je ipak pogled u daleku budućnost jeste činjenica da se ovde na vreme razmišlja šta će biti kada nafte ne bude. Otuda ideja da se stvori Dubai, centar svetskog turizma i grad o kome se priča.
I kao i za svaku eksluzivnu destinaciju, malo će vam biti da odete samo jednom. Vratićete se sigurno još koji put.
Putovala i uživala: Ivana Đorđević
Foto naslovne slike: Milan Kostic @kokano
Tehnička podrška: Turistička agencija Wayout
Komentari